Nemoci srdce

a srdeční vady

Akutní srdeční selhání: Postihlo vás?

Selhání srdce se instinktivně bojí každý z nás. Možná i ze svého okolí víme, jak nepříjemné mohou srdeční choroby být. Rozlišujeme dvě základní srdeční selhání: akutní a chronické. Jak se projevují? Jaké jsou důvody akutního srdečního selhání? Jak se mu vyhnout?

Srdce v těle funguje jako „pumpa“, která zajišťuje oběh krve. V malém krevním oběhu se krev okysličuje a prostřednictvím velkého krevního oběhu je přenášena do celého těla. Pokud dojde k srdečnímu selhání, není srdce schopno přečerpávat krev, která se proto v určitém místě nahromadí.

Proč srdce selhává?

Důvodem srdečního selhávání je zpravidla poškození srdečního svalu, ke kterému může dojít například po infarktu (vznik jizvy), nebo je sval poškozen následkem vrozené vady.

Příčinou akutního srdečního selhání jsou zpravidla poruchy v oběhovém systému – například srdeční arytmie, výduť aorty, infarkt myokardu apod. Akutní srdeční selhání se může rozvinout v chronické srdeční selhávání, jehož hlavními příčinami jsou zejména ischemická choroba srdeční, různá infekční nebo metabolická onemocnění.

Jak poznat akutní srdeční selhání

Příznakem akutního srdečního selhání je zejména dušnost. Pacientovi se špatně dýchá především vleže a dušnost ho postihuje v noci. Poslech u lékaře odhalí zpravidla tzv. chrupky. K dalším příznakům akutního srdečního selhání patří také zvýšený žilní tlak.

Chronické srdeční selhávání je projevuje také dušností. Dalšími typickými příznaky jsou únava nebo zvýšená dechová i srdeční frekvence, popřípadě srdeční arytmie. Při poslechu plic lékař většinou slyší chrupky.

Léčba akutního srdečního selhání

Při léčbě akutního srdečního selhání je třeba odstranit příčinu, která stojí za hromaděním krve na jednom místě (např. arytmie nebo infarkt). Podávány jsou zpravidla medikamenty (např. nitráty, diuretika) nebo hormony (adrenalin či noradrenalin). V případě chronického selhávání srdce je důležitou součástí léčby také změna životního stylu. Zejména je třeba snížit v případě obezity hmotnost, vyhýbat se alkoholu, cigaretám a omezit příjem solí.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář