Nemoci srdce

a srdeční vady

Angina Pectoris: Jaké má příznaky?

Angina pectoris patří mezi ischemické choroby srdeční a je rozšířeným onemocněním srdce. Jaké jsou příznaky anginy pectoris? Proč toto onemocnění vzniká? Jak mu předcházet?

Angina pectoris se podobně jako srdeční infarkt projevuje palčivou bolestí na hrudi v místě, kde je uloženo srdce (to přesahuje více na levou polovinu hrudi). Na rozdíl od infarktu ale při angině pectoris nedochází k odumření části srdeční tkáně.

Hlavní příznaky anginy pectoris

  • palčivá bolest na hrudi
  • bledost
  • bolest vystřelující do předloktní, ramene nebo lopatek
  • dušnost
  • tlak na hrudi
  • pocit úzkosti

Příčiny anginy pectoris

Příznaky anginy pectoris se zpravidla projeví při namáhavější fyzické činnosti – například při chůzi do kopce, do schodů nebo při běhu. Důvodem vzniku anginy pectoris je nedostatek kyslíku v našem srdci. Srdeční sval je zásoben kyslíkem a dalšími živinami prostřednictvím věnčitých cév. V případě, že v těle probíhá proces kornatění cév (zanášení), jsou postiženy i věnčité cévy, které tak nemohou dostatečně zásobit srdce, protože průtok krve je v nich omezen.

Jak se vyhnout angině pectoris?

K onemocnění anginou pectoris jsou náchylnější jedinci s vysokým krevním tlakem, obézní lidé a osoby holdující nezdravému životnímu stylu. Je proto důležité dbát nejen na zdravou výživu, ale také na pravidelný pohyb. Lidé s ischemickou chorobou srdeční, která může vyústit právě v anginu pectoris nebo srdeční infarkt by rozhodně měli přestat kouřit.

Léčba anginy pectoris

První pomocí při příznacích anginy pectoris je podání nitroglycerinu. Komplexní léčba pak zahrnuje odstranění příčiny, jako je léčba aterosklerózy (zanášení cév) nebo snížení vysokého krevního tlaku. Neléčení anginy pectoris může vyústit k srdečnímu infarktu, při němž odumírá část srdeční svaloviny a který může skončit smrtí postiženého člověka.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář