Nemoci srdce

a srdeční vady

Ateroskleróza: Příčina nejen srdečního infarktu

Ateroskleróza – obávaná civilizační nemoc, která se v našem těle rozvíjí bez příznaků a pak nás náhle překvapí srdečním infarktem nebo mozkovou příhodou. Jaké jsou příčiny aterosklerózy? Jak se zanášení cév vyhnout?

Aby naše tělo správně fungovalo, musí v něm kolovat krev – životadárná tekutina, která se stará o roznos kyslíku a živin. Jakmile v těle dochází k ucpávání cév (ateroskleróza), průtok krve se snižuje a objevuje se zvýšené riziko trombózy. V případě, že dojde k ucpání životní důležité tepny, jako jsou například věnčité tepny na srdci, ocitáme se v ohrožení života.

Infarkt a mrtvice jako důsledek aterosklerózy

Věnčité cévy zásobují srdce kyslíkem a dalšími živina. Pokud dojde kvůli ateroskleróze k jejich ucpání, srdeční svalovina není vyživována a odumírá. Náhlý nedostatek kyslíku pociťujeme jako bodavou a palčivou bolest u srdce, lapáme po dechu, bledneme.

Když je kvůli ateroskleróze ucpána tepna vyživující mozek, objevují se zpravidla problémy s ovládáním končetin, pociťujeme ochrnutí, špatně se nám mluví (artikulace, formování vět). Jestliže je mozek bez kyslíku delší dobu, je poškození nenávratné.

Proč ateroskleróza vzniká?

K hlavním příčinám aterosklerózy patří ukládání lipidů (tuků) ve stěnách cév. V místě poškození cévy pak je zvýšené riziko vzniku krevní sraženiny (trombózy). Rozvoj aterosklerózy podněcuje nezdravý životní styl. Nejde jen o konzumaci potravin s vysokým obsahem tuků a špatného (LDL) cholesterolu. K rizikovým faktorům patří rovněž stres nebo kouření.

Prevence aterosklerózy

Předcházet ateroskleróze nám pomůže zdravý jídelníček (omezení tučných jídel, konzumace zeleniny a ovoce) a pravidelný pohyby. Vyhýbat bychom se měli kouření a nadměrné konzumaci alkoholu. Změna životního stylu je důležitou součástí léčby i rozvinuté aterosklerózy.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář