Bolest u srdce: Vážný problém?

Srdce je symbolem lásky a někdy přeneseně říkáme, že nás bolí u srdce. Trápení a stres se mohou skutečně promítat do fyzického stavu našeho těla. Ovšem důvodů bolesti u srdce je mnohem více. Podívejme se na ně.

Bolest u srdce nebo píchání či pálení v oblasti hrudníku může ukazovat na závažné srdeční choroby, jako je infarkt myokardu, angína pectoris a další.

Bolest u srdce a infarkt

Srdeční infarkt se projevuje zpravidla nejprve tupou bolestí za hrudní kostí. Bolest je velmi silná a pálivá. Nezřídka vystřeluje i do levé ruky nebo do břicha. Kromě bolesti u srdce se infarkt myokardu projevuje také nevolností, zblednutím nebo dušností pacienta. V případě podezření na infarkt je třeba ihned zavolat záchranku.

U srdce bolí i angina pectoris

Angina pectoris je další závažnou srdeční chorobou, která se mj. projevuje bolestí u srdce. Jde o nemoc, která souvisí s aterosklerózou (zužováním tepen). Zanášení tepen se nevyhne ani srdečnímu svalu, který je závislý na zásobování prostřednictvím tzv. věnčitých cév. Jakmile dojde k jejich zúžení, srdce nemá dostatek kyslíku, což se projevuje právě bolestí. Bolest u srdce pacient s anginou pectoris pocítí především při fyzické námaze a nemoc může vyústit srdečním infarktem.

Bolest u srdce jako příznak nesrdečních chorob

Bolest u srdce můžeme pociťovat i v případě méně závažných onemocnění, resp. nemocí, které přímo nesouvisí se srdečními problémy.

• Refluxní choroba – také při zažívacích potížích, jako je právě refluxní choroba, se můžeme setkat s bolestí u srdce. V tomto případě je problém způsobem navracením žaludečních šťáv do jícnu. K dalším příznaků patří pálení žáhy.
  • Bolest páteře – rovněž problémy s páteří se mohou projevovat bolestí u srdce. Tato bolest zpravidla vystřeluje ze zad.
  • Skřípnutý nerv – bolest u srdce může být způsobena také skřípnutým nervem. V takovém případě nás v hrudi pobolívá zejména při nádechu.
  • Plicní embolie – jde o závažnou chorobu, kdy se v těle vytvoří krevní sraženina, která ucpe některou plicní cévu. Kromě bolesti u srdce se setkáváme s dušností nebo kašlem. Plicní embolie může končit i smrtí, proto včas vyhledejte lékařskou pomoc.

Štítky: , ,

1 Komentář

1. Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat když mě bolí u srdce když se začnu ňák hodně smát nebo z ničeho nic,tak čím to je, a jestli to mám říct doktorovi. Děkuju za odpověď.