Nemoci srdce

a srdeční vady

Bušení srdce: Jaké má příčiny?

Pravidelný tlukot srdce je žádoucí – bez srdečních stahů by nebyla v těle rozváděná krev a člověk by zemřel. Bušení srdce ale dokáže pěkně vyděsit a je nepříjemné. Jaké jsou jeho příčiny? Může bušení srdce znamenat závažné onemocnění?

Každému z nás bušilo několikrát za život srdce – když viděl milovanou osobu, když očekával výsledek důležité zkoušky apod. Bušení srdce v takovém okamžiku může být i příjemné. Jiná situace ale vzniká, pokud buší srdce jako důvod nemoci.

Bušení srdce – je příčinou arytmie?

Jednou z příčiny bušení srdce může být srdeční arytmie. Jde o častou nemoc srdce, kdy srdeční buňky nesprávně tvoří, resp. rozvádí vzruchy způsobující srdeční stahy. K dalším projevům srdeční arytmie patří dušnost, tlak na hrudi, točení hlavy apod.

Arytmie se projevuje nepravidelnou tepovou frekvencí – srdce „vynechává“ nebo může být jeho frekvence zrychlená, resp. zpomalená. Optimální tepová frekvence u zdravého člověka je mezi 50 až 90 tepy za minutu.

Další příčiny bušení srdce

Bušení srdce může souviset i s faktory nebo zdravotními problémy, které neodkazují k onemocnění srdce. Bušení srdce se objevuje například při snížené hladině cukru v krvi (hypoglykémii), kterou dobře znají osoby nemocné cukrovkou.

Bušení srdce může souviset se zvýšenou funkcí štítné žlázy nebo chudokrevností, kdy je v těle nedostatek červeného barviva (hemoglobinu), jež zajišťuje přenos kyslíku v krvi. Svoji roli mohou sehrát také léky – například antidepresiva – projděte si proto příbalové letáky).

Kdy s bušením srdce k lékaři?

Příčinou bušení srdce může i nemusí být vážnější onemocnění. Pokud se u vás projevují další příznaky, jako je například dušnost nebo pálení za hrudní kostí, měli byste navštívit lékaře, který jednoduchým vyšetřením (např. EKG) zjistí, zda je vaše srdce v pořádku.Štítky: , , ,

1 Komentář

  1. Dobry den mam dotaz mam vysoky tep treba 189 za minutu cim ho mam snizit

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář