Cévní mozková příhoda: Příznaky, léčba

Cévní mozková příhoda patří vedle srdečního infarktu k obávaným akutním nemocem, které se projevují velmi nepříjemnými příznaky a mohou skončit buď trvalým postižením pacienta, nebo i smrtí. Jaké jsou příčiny cévní mozkové příhody? Jaké jsou možnosti léčby?

Mozek je klíčovým orgánem našeho těla. Řídí naše myšlení, pohyb, mluvení apod. Pokud dojde k jeho poškození – například díky mozkové srdeční příhodě – dochází k řadě omezení v životě pacienta, který může zůstat trvale ochrnut.

Poznejte cévní mozkovou příhodu včas!

Čas je to, co v případě cévní mozkové příhodě rozhoduje o další kvalitě pacienta. Pokud rozpoznáte alespoň jeden z příznaků mozkové mrtvice, neměli byste váhat a zavolat záchrannou službu (155).

K hlavním příznakům cévním mozkové příhody patří:

• ochrnutí části těla (ruka, noha, tvář), kdy má pacient problém se hýbat, uchopit předmět, usmát se;
  • problémy s mluvením (formulace slov, artikulace, složení věty);
  • problémy s viděním (dvojité vidění, náhlé oslepnutí, rozmazané vidění).

Příčiny cévní mozkové příhody

Cévní mozková příhoda přichází zpravidla náhle, ačkoli v těle pacienta už nějakou dobu může probíhat „přípravný proces“ – zejména pak ateroskleróza, při níž dochází k zanášení cév. Většinou následkem aterosklerózy vzniká trombóza, která ucpe některou z mozkových cév. Mozek se ocitá bez živin, zejména pak kyslíku. Pokud bude mozek bez kyslíku delší dobu, tkáň se nenávratně poškodí a pacient zůstane ochrnut. I to je důvod, proč u mozkové příhody rozhoduje ČAS!

Léčba cévní mozkové příhody

Akutní cévní mozková příhoda se léčí tzv. trombolýzou, kdy je žilně podán lék, který omezuje srážení krve a pomáhá tak rozpustit krevní sraženinu a umožnit opětovné proudění krve. Aby bylo možné úspěšně léčit mozkovou příhodu tímto způsobem, musí být trombolýza provedena do tří hodin od prvotních příznaků mozkové příhody.

Další možností léčby je chirurgický zákrok (tzv. stenty), I zde ovšem rozhoduje čas, protože tuto operaci je třeba provést do osmi hodin. Bohužel jde o velmi náročnou metodu, která je v praxi využívána omezeně.

Po prodělání mozkové příhody je třeba vždy zahájit rehabilitaci. Někdy se pacient učí znovu pohybovat, jíst, pít, mluvit, což je velmi náročně nejen pro něho, ale i pro jeho blízké.