Nemoci srdce

a srdeční vady

Chronická žilní nedostatečnost – insuficience

Chronická žilní nedostatečnost, nebo také insuficience, je civilizační nemocí, jež postihuje žilní systém dolních končetin. V  rámci tohoto onemocnění žíly dolních končetin nejsou schopny správně plnit svou funkci, čili odvádět krev z dolních končetin.

Jak funguje žilní systém na dolních končetinách? Krev z dolních končetin je odváděna dvěma systémy žil – povrchovým a hlubokým. Hluboký systém z noh odvádí mnohem větší množství krve a s povrchovým systémem je propojen spojovacími žilami. Krev z nohou je hnána svalovou pumpou, která vytlačuje krev vzhůru a návrat krve zabraňují jednosměrné chlopně, které se nachází i ve spojovacích žílách.

Když se věci pokazí…

Když vznikne žilní nedostatečnost objeví se žilní hypertenze a spolu s ním se objeví i varixy a mnohdy i bércové vředy.

Příčina vzniku žilní insuficience

Chronická žilní nedostatečnost je stav, při němž jeden ze systémů, nebo oba, přestanou fungovat. Většinou za tím stojí nedostatečná pevnost žilních stěn anebo narušená funkce chlopní. Následkem toho se krev hromadí v žilách dolních končetinách, čímž hrozí vznik celé řady komplikací. Vliv na vznik žilní insuficience má i vrozená predispozice. Na vzniku se podílí i těhotenství, sedavé zaměstnání, dlouhodobé stání, nedostatečný pohyb a obezita. Na vzniku tohoto onemocnění se také negativně podílí i kouření, věk a časté zácpy. V současnosti ve vyspělé společnosti trápí již polovinu obyvatel a tak se rozdíly mezi muži a ženami pomalu stírají. Faktem ale je, že stále ženy nad muži vítězí.

Projevy žilní insuficience

Zpočátku se žilní nedostatečnost neprojevuje absolutně nijak. Později se začnou objevovat nepříjemné pocity, pocit těžkých nohou, záchvatovité křeče dolních končetin, bolesti nohou, otoky nohou a snadná únavnost. Na nohách se pak postupem času objeví křečové žíly a do kůže se začne ukládat tmavý pigment. V této fázi jsou dolní končetiny již značně narušené a náchylné ke zranění. Pozor, každá sebemenší ranka se nejenže špatně hojí, ale může velmi snadno přejít i v bércový vřed.

Léčba žilní nedostatečnosti

Základem zlepšení stavu je úprava životního stylu, omezení dlouhého stání a sezení, zvýšení pohybových aktivit (ideální je chůze, cyklistika, turistika a plavání) a zbavení se nadváhy. Pomoci mohou i speciální stahovací punčocháče. Stavu mohou pomoci i venofarmaka, léky na podporu žilních stěn, které zabraňují rovněž i shlukování leukocytů, zlepšují okysličení krve, odvádí i lymfu z této oblasti a působí protizánětlivě. Pokud nepomůže ani to, je na řadě chirurgické řešení. V prvé řadě to je málo invazivní sklerotizace varixů. Jde o ambulantní zákrok, který je možné provést opakovaně. V neposlední řadě to pak je radikální chirurgické řešení.Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář