Infarkt myokardu: Jaké jsou příznaky?

Infarkt myokardu neboli srdeční infarkt je projevem ischemické choroby srdeční. Jde o jednu z nejčastějších nemocí srdce, která je životu nebezpečná. Jak infarkt myokardu poznat? Příznaky většinou bývají nepřehlédnutelné…

Na infarkt myokardu si zaděláváme, pokud příliš nedbáme na svůj životní styl. Infarkt souvisí s ischemickou chorobou srdeční, která je následkem aterosklerózy, tedy ucpávání cév. Konzumace tučných a nezdravých jídel, cigarety, alkohol, nedostatek pohybu – to vše přispívá ke vzniku aterosklerózy.

Kdy vzniká infarkt myokardu?

Infarkt myokardu se objevuje v důsledku ucpání tzv. věnčitých cév, které zásobují živinami a kyslíkem srdce. Věnčitá céva se zpravidla ucpe krevní sraženinou, která zamezí proudění krve, srdeční tkáň se potýká s nedostatkem kyslíku a odumírá. V této chvíli hovoříme o srdečním infarktu.

Příznaky infarktu myokardu

K nepřehlédnutelným příznakům srdečního infarktu patří zejména palčivá a bodavá bolest za hrudní kostí. Přidává se dušnost, slabost a bledost. Pacient je zpocený a objevuje se úzkost, nevolnost nebo zvracení. Bolest zpravidla neustoupí ani po podání nitroglycerinu, který by s sebou měli nosit všichni pacienti trpící ischemickou chorobou srdeční. Výjimečně se může objevit i infarkt bez příznaků.

K rizikovým skupinám, které častěji postihuje srdeční infarkt, patří muži starší 50 let a obézní lidé, nebo osoby trpící vysokým krevním tlakem. Ohroženi jsou také kuřáci.

Jak se léčí srdeční infarkt

Pacientovi postiženému srdečním infarktem bychom měli urychleně zavolat záchrannou službu (155). Jako první pomoc se doporučuje cucat Aspirin. Přivolaný lékař zkontroluje tep a tlak, změří frekvenci pomocí EKG, což mu pomůže určit, zda jde o infarkt myokardu. Následuje převoz do nemocnice, kde jsou podávány příslušné medikamenty, a může být nasazena kyslíková maska.