Nemoci srdce

a srdeční vady

Katetrizace srdce

Katetrizace srdce patří k nejpřesnějším vyšetřovacím metodám u ischemické choroby srdeční. Vyšetření probíhá zavedením katetru do srdečních dutin a cév. Toto vyšetření patří k těm nejpřesnějším kardiologickým diagnostickým metodám.

Kdy dochází ke katetrizaci srdce?

Katetrizaci srdce volí v případě, když existuje nějaké podezření na ischemickou chorobu srdeční, infarktu myokardu nebo na vady srdečních chlopní. Takovéto vyšetření bývá obvykle naordinováno před plánovanou operací srdce. Katetrizací je možno i některé problémy v rámci vyšetření i rovnou opravit. Na vyšetření vás nemusí poslat pouze specialista – kardiolog, ale rovněž i internista a praktický lékař.

Co vás při katetrizaci srdce čeká a nemine

Vyšetření obvykle probíhá v rámci 3 dnů, kdy je pacient hospitalizován na lůžkovém specializovaném oddělení. Při přijetí se nejprve natočí EKG, změří se krevní tlak, zavede se kanyla do žíly. Součástí přijetí je i vytvoření anamnézy, fyzikální vyšetření a echokardiografie. Následující den se pak provádí katetrizace srdce, předtím jste však poučeni o tom, že od půlnoc nesmíte nic jíst, ani pít a kouřit. Ráno se do žíly podává fyziologický roztok a alergici ještě dostávají protialergický přípravek. V průběhu vyšetření je totiž do žíly aplikována kontrastní látka. Lékař zvolí nejvhodnější místo přístupu k tepně, vybrat si může pravé tříslo, ale mnohem lepší se obvykle jeví pravé zápěstí, protože je to mnohem pohodlnější jak pro lékaře, tak i pro pacienta a výrazně se zde snižuje riziko komplikací. Místo vpichu se nejprve znecitliví a následně se navede tepna, do níž se vloží zavaděč, který pak slouží jako pracovní kanál pro další vkládání vyšetřovacích nástrojů – katetrů, které mají podobu tenkých plastových hadiček. Katetr vsunutý do tepny se zavádí až do aorty, kde se vstřikuje kontrastní látka, která pod rtg. přístrojem prozradí onemocnění tepny. Součástí katetrizace bývá mnohdy i vyšetření funkce levé srdeční komory, čehož je možno docílit vstřiknutím většího množství kontrastní látky. Po vyšetření následuje klid na lůžku. V případě vyšetření z třísla 16 hodin a u zápěstí 4 hodiny. Před propuštěním, čili třetí den se provádí kontrola vpichu a pacient již získává do ruky nálezy i výsledky s návrhem na řešení. Pozitivní nález však může způsobit prodloužení vašeho pobytu.

Co odhalí katetrizace srdce?

Výsledky vyšetření pomohou s dalším léčebným postupem. V některých případech umožní i okamžitou opravu problému.

Rizika vyšetření

Jde o invazivní zákrok, takže i zde je nutné s komplikacemi počítat. Vůbec nejčastějšími komplikacemi jsou krevní výrony a vznik nepravé výdutě v místě cévního přístupu. Je zde samozřejmě i riziko alergické reakce, poškození ledvin. Extrémně vzácnými komplikacemi jsou uzávěry cévy, mozková mrtvice a infarkt myokardu.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář