Nemoci srdce

a srdeční vady

Kolísavý krevní tlak: Co pomáhá?

Máte jednou normální, podruhé vysoký krevní tlak? Proč ke kolísavému krevnímu tlaku dochází? Jaké jsou optimální hodnoty krevního tlaku? Co dělat pro to, aby se nám podařilo dostat tlak do přijatelných hodnot?

Jestliže vám lékař poprvé naměřil vysoký krevní tlak a po několika dnech se vyšetření opakovalo a váš tlak byl v normálu, nepropadejte panice. Zvýšení krevního tlaku ovlivňuje řada faktorů, mj. například stres. Měření krevního tlaku by se mělo opakovat a lékař by měl přistoupit i k dalšímu vyšetření.

Příčiny kolísavého krevního tlaku

Se stoupajícím věkem klesá pružnost cév, a tudíž se mění i krevní tlak. To se může projevovat kolísavým krevním tlakem nebo tzv. systolickou hypertenzí, kdy je vysoký právě systolický tlak, zatímco diastolický zůstává v normálních hodnotách.

Kromě poklesu pružnosti cév může mít kolísavý krevní tlak i příčinu ve stresu (během stresových situací krevní tlak stoupá) nebo může být projevem některých závažnějších (nejen kardiovaskulárních) onemocněních.

Jak se zbavit kolísání krevního tlaku?

Léčba a prevence kolísání krevního tlaku je podobná jako v případě vysokého, resp. nízkého tlaku. Lékaři doporučují zejména zvýšit příjem tekutin. Při vysokém krevním tlaku je vhodné snížit váhu v případě obezity, omezit solení, konzumaci alkoholu a přestat kouřit. V případě vysokého i nízkého tlaku pak prospívá pohybová aktivity (například jízda na kole nebo běh).

Hodnoty krevního tlaku

Za optimální hodnoty krevního tlaku u dospělého člověka jsou považovány kolem 120/80 mmHg. O vysokém krevním tlaku hovoříme v případě hodnot nad 140/90 mmHg (u diabetiků již při 130/90 mmHg). Za nízký krevní tlak označují lékaři hodnoty pod 100/90 mmHg. V případě kolísavého krevního tlaku se u pacientů setkáváme s hodnotami například 110/60, jindy zase 140/90. Jde ovšem o hodnoty velmi individuální.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář