Nemoci srdce

a srdeční vady

Křečové žíly: příznaky, léčba

Křečové žíly jsou řazeny mezi civilizační onemocnění. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách. Jaké jsou hlavní příznaky křečových žil? Co ovlivňuje vznik tohoto onemocnění? Jaké jsou možnosti léčby?

Křečové žíly postihují především ženy. Na jejich rozvoji se podílí nejen ženské hormony, ale také genetické předpoklady. Ke vzniku křečových žil dochází v případě, že je oslabena stěna žíly a dojde k nahromadění krve v jednom místě. Žíly se v takovém případě rozpínají a vystupují více na povrchu kůže.

Příznaky křečových žil

Rozvinuté křečové žíly nepřehlednete – vystupují na povrchu kůže, především na dolních končetinách v oblasti kotníků nebo lýtek. Pro křečové žíly je typické modravé zabarvení. Kromě viditelných příznaků se pacienti setkávají také s křečemi nebo pocitem těžkých nohou. Objevit se mohou také otoky, mravenčení nebo bolest v postižené oblasti.

Jak se léčí křečové žíly?

V případě příznaků křečových žil zajděte k lékaři. Čím dříve jsou křečové žíly léčeny, tím lépe. Při počátečních fázích onemocnění se používají zejména stahující punčochy. Lékaři doporučují také pravidelné pohyb, zejména pak chůzi. Pokud jsou křečové žíly již rozvinuty a běžná léčba by nezabrala, je možné přistoupit k operativnímu zákroku, kdy jsou křečové žíly odstraněny. Nejde o nijak závažnou operaci a menší žíly jsou odstraněny jen ambulantně.

Koho křečové žíly ohrožují?

Za rozvojem křečových žil stojí nejen geny a pohlaví, ale k rizikovým faktorům patří také obezita, nedostatek pohybu, dlouhé stání (např. při výkonu zaměstnání) či nadměrná fyzická zátěž. Ačkoli za rozvojem křečových žil stojí genetické předpoklady a hormony, není třeba na prevenci rezignovat. Naopak zařaďte do svého denního režimu procházky, nohy si sprchujte studenou nohou, dopřávejte si jejich masáž a dbejte na zdravý životní styl.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář