Nemoci srdce

a srdeční vady

Krevní skupiny: Typy + jak ji zjistit

Krev je vzácná tekutina, která nám koluje v žilách a bez níž bychom nebyli schopni života. V našem těle roznáší kyslík a další důležité živiny. Ačkoli je na první pohled u každého stejná, rozlišujeme několik krevních skupin.

Krevní skupiny jsou velmi zajímavou problematikou. Dokonce byla na jejich základě vyvinuta speciální dieta, která určuje, pro jakou krevní skupinu se hodí spíše konzumace masa, zeleniny nebo naopak obilovin. Krevní skupinu dědíme po rodičích jejich křížením a na internetu se dokonce objevují kalkulačky krevních skupin, kde si můžete „spočítat“ krevní skupinu vašeho potomka.

Typy krevní skupiny

Krevní skupina, resp. krevní typ charakterizuje vlastnosti červených krvinek, které se odvíjejí od sacharidů a bílkovin (tzv. antigenů) na buněčných membránách krvinek. Typ krevní skupiny se popisuje na základě charakteristiky AB0 a na pomocí tzv. Rhesus faktoru (známého jako Rh faktor).

Antigeny mohou být pouze bílkoviny, jindy jsou složeny z polysacharidů i bílkovin. V populaci rozlišujeme především tyto základní krevní skupiny:

  • A
  • B
  • AB
  • 0

V České republice se nejčastěji vyskytují krevní skupiny A a 0. Celosvětově je nejrozšířenější krevní skupina 0 a nejvzácnější je naopak krevní skupina AB.

Krevní skupina a transfúze

Znalost typu krevní skupiny je klíčová především při krevní transfúzi. Jednotlivé typy krevních skupin totiž obsahují protilátky vůči ostatním krevním skupinám. Například krev člověka se skupinou A obsahuje antigen A, který má protilátku ke skupině B. Pokud by byla jejich krev vzájemně transplantována, došlo by k vážným zdravotním komplikacím, které by mohly skončit smrtí pacienta.

Jak zjistit krevní skupinu?

Krevní skupina se zpravidla zjišťuje po narození miminka, proto bývá uvedena ve zprávách z porodnice. O zjištění krevní skupiny můžete požádat také svého praktického lékaře, který vám ovšem nemusí vyhovět. Krevní skupina se vždy zjišťuje při dárcovství krve.Štítky: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář