Nemoci srdce

a srdeční vady

Nízký krevní tlak: Příznaky a co s tím

Ačkoli není nízký krevní tlak na rozdíl od toho vysokého životu nebezpečný, přesto nás umí pořádně potrápit. Jaké jsou příznaky nízkého krevního tlaku? Co ho způsobuje? Jak krevní tlak zvýšit a cítit se dobře?

Nízký krevní tlak neboli hypotenze není zpravidla považován za nemoc, ačkoli jeho vznik může být důsledkem některých onemocnění. Za nízký krevní tlak označují lékaři hodnoty pod 100/90 mmHg (pro srovnání, optimální krevní tlak u dospělého člověka by měl být 120/80 mmHg).

Příznaky nízkého krevního tlaku

Na rozdíl od vysokého krevního tlaku jsou příznaky nízkého krevního tlaku o něco konkrétnější, ačkoli mohou být klidně zaměněny s příznaky jiné nemoci. K hlavním projevům hypotenze patří:

  • motání hlavy (zejména po prudkém zvednutí se)
  • mžitky před očima
  • závratě
  • studené končetiny
  • únava
  • slabost
  • ospalost

Co způsobuje nízký krevní tlak?

Pokud trpíme nízkým krevním tlakem, znamená to pro náš krevní oběh, že není dostatečně „natlakován“, a proto má tělo problém dostat krev nejen do končetin (studené ruce a nohy), ale také do mozku (ten je nedostatečně okysličen a prokrven).

Ne vždy je možné zjistit příčiny hypotenze. Někdy mohou stát za snížením krevního tlaku léky, proto si přečtěte příbalové letáky a promluvte si o všem se svým lékařem. K dalším příčinám nízkého krevního tlaku patří například krvácení (vnější i vnitřní) nebo dehydratace organismu.

Jak si poradit s nízkým tlakem?

Každý člověk trpící nízkým krevním tlakem by měl zvýšit příjem tekutin – zejména čisté vody (je zdravé vypít cca 3 litry vody denně). Krevní tlak zvyšuje káva, ale neměli bychom to s ní přehánět, protože rovně dehydratuje. Zvýšení krevního tlaku podporuje také pravidelný aerobní pohyb (například jízda na kole nebo běh). V případě těžké hypotenze může lékař předepsat léky, které pomohou zvýšit krevní tlak.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář