Nemoci srdce

a srdeční vady

Normální krevní tlak

Krev v krevním řečišti proudí pod určitým tlakem, ten působí na stěny cévy, kudy krev protéká. Tlak je vytvářen pumpováním srdce a jedná se o jednu ze základních staveb krevního oběhu.

Krevní tlak dosahuje nejvyšších hodnot v době systoly, čili ve chvíli, kdy srdce krev vypuzuje. Nejnižší hodnoty má pak logicky v době náplně srdečních komor (kdy dochází k diastole). I proto rozeznáváme vyšší systolický tlak a nižší diastolický tlak.

Jak se měří krevní tlak

Krevní tlak se měří tonometrem za užití fonendoskopu. Moderní přístroje jsou i digitální, ale ty jsou stále považovány pouze za orientační. Klasické rtuťové tonometry prostě prozatím stále nic nepřekonalo. Při měření krevního tlaku se nejčastěji na levou ruku připevní manžeta, přičemž by tonometr by měl být vždy výše nebo ve stejné rovině jako srdce (nikdy však níže). Najděte si pulzní místo pod manžetou, přiložte fonendoskop a nafoukněte manžetu. Pak pozvolna z manžety vypouštějte vzduch a poslouchejte, kdy ve fonendoskopu uslyšíte první a poslední úder. První úder je systolický tlak a poslední úder pak představuje diastolický tlak. Hodnoty se zapisují s lomítkem. Ti šikovnější si při měření tlaku poradí i bez fonendoskopu, kdy na pulzní místo přiloží své prsty (kromě palce).

Normální krevní tlak

Za fyziologické, čili normální, jsou u dospělého člověka považovány hodnoty pohybující se mezi 90 a 119 mm Hg u systoly a 60 až 79 mm Hg u diastoly.
Všechno, co je výše = vysoký krevní tlak. Pro stanovení diagnózy hypertenze je zapotřebí, aby došlo k opakovanému naměření takového vysokého krevního tlaku. Vysoký krevní tlak je velmi rizikovým faktorem pro následný vznik kardiovaskulárních onemocnění. Kromě toho také urychluje rozvoj aterosklerózy, poškozuje také i ledviny a oční sítnici. Vysoký krevní tlak rovněž umocňuje i riziko vzniku cévní mozkové příhody.
Na vysokém krevním tlaku je ponejvíce zrádné, že se nemusí nijak projevovat. Velmi dlouho se člověk cítí zdráv. To, že má vysoký tlak se odhalí proto často náhodně anebo až spolu s jeho důsledky, jež však kolikrát bývají závažné a nezvratné.

Jak si udržet normální tlak?

Základem udržení fyziologických hodnot krevního tlaku je snížení tělesné hmotnosti (pokud je nadměrná). Dalším krokem je nutné omezit alkohol na maximálně 700 ml piva nebo 300 ml vína denně. Udržte svou každodenní fyzickou aktivitu alespoň na 45 minutách denně. Nesolte tolik. Pozor, riziko nespočívá ani tak v jídle, které si sami solíte, ale v potravinách a polotovarech, které běžně kupujete (sůl v ramě apod.). Zredukujte také i nasycené tuky. Udržujte dostatečný přísun vápníku a hořčíku. Nekuřte!Štítky: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář