Nemoci srdce

a srdeční vady

Odběr krve

Odběr krve patří k základním vyšetřením. Lékař se k němu obvykle uchyluje po sepsání anamnéz a fyzikálním vyšetření. Z krve je možno v současné době vyčíst více než 260 různých položek. Krev se odebírá z artérií, žil i kapilár. Vůbec nejčastější odběry jsou prováděny z žíly a následně pak z kapilár.

Co je odběr krve

Odběr žilní krve se bere ponejvíce z loketních jamek, pakliže má člověk s odběrem v této oblasti problém, obvykle se uchyluje k odběrům z jiných oblastí. Nejprve se postupuje na rukách směrem dolů. V případě, že krev není možno odebrat ani z hrany zápěstí nebo hřbetu ruky, je zapotřebí zkusit to na noze, když to není možno ani tam, role se ujímá lékař. V těch nejvážnějších případech, jde však vskutku o velmi výjimečné případy, se pak odebírá arteriální krev. Takovýto odběr však již neprovádí sestra, ale lékař.

Dříve se krev odebírala stříkačkou, z níž se krev přestříkávala do různých zkumavek. Takovýto odběr měl celou řadu úskalí. Bylo zde významné riziko, že se při odběru krve infikuje zdravotník, také hrozilo i ke kontaminaci krve a velmi často se stávalo, že než se krev dostala do zkumavek, byla znehodnocená, sražená a jinak poškozená, odběr se proto musel opakovat znova. Stálo to peníze (opakované vyšetření v laboratoři), čas i trápení pacienta. Moderní vakuový systém je bezpečný a šetrný, krev natéká přímo do uzavřených zkumavek, v nichž již jsou speciální látky, které ochrání krev a umožní její přesné vyšetření.

Jak probíhá odběr krve

Před odběrem krve je vhodné několik hodin nejíst. Ráno před odběrem se ještě můžete napít, ale pouze vody anebo neslazeného čaje. Odběr probíhá v sedě anebo vleže, podle preferencí pacienta. Sestřička si vyhlídne žílu, paže se zaškrtí, pacient si zacvičí, vydezinfikuje se oblast (ne vždy je to však žádoucí), jehla pronikne žilou, uvolní se zaškrcení, do zkumavek se nabere krev a na závěr se jehla vyjme spolu s přiloženým tamponem nebo čtvereček buničiny.Po odběru lidé nejvíce chybují. Nejenže ruku v loktu neohnou, když už ohnou, tak pak si čtvereček nepřidržují palcem anebo všeobecně jsou netrpělivý a místo dostatečných 5 minut, čtvereček po chvilce odhazují. No, a pak se samozřejmě nestačí divit. Nejenže se jim na ruce může takovýmto způsobem objevit ohromná modřina, ale mohou si i krví znečistit oblečení. A to nemluvě ani o riziku, že pokud k tomu dojde, mohou si tímto způsobem zrušit svou žílu jednou pro vždy (žíla již nebude schopná dalšího odběru). Většinou se pak spílá na sestřičky, pravdou však je, že by tito lidé měli spílat sami sobě.
Výsledky z krevních odběrů je možno znát poměrně rychle. Pakliže jsou statim, je reálné znát výsledky do hodiny. Na některé výsledky si však musíte počkat i týden-dva.

Odběry krve jsou skvělým téměř neinvazivním prostředkem, který dokáže odhalit neuvěřitelné množství chorob. Dokáže dokonce dokonale rozebrat vaši DNA a varovat vás i před teprve možnými nastalými problémy.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář