Nemoci srdce

a srdeční vady

Operace srdce

Když se řekne operace srdce, nejspíše každého zamrazí, tak blízko hranice mezi životem a smrtí…

Operacím srdce se věnuje dnes již zcela samostatný obor, který vznikl skloubením interního a chirurgického oboru, čímž vznikla kardiochirurgie. Je to obor, který při chůzi užívá sedmimílové boty, tak rychle jde dopředu. Díky vědě, objevům, znalostem, moderním technologiím a novým skutečnostem dnes operace srdce nepředstavuje vůbec nic neobvyklého a výjimečného. Naopak, různé operace srdce se konají dnes a denně.

Ponejvíce se jedná o operace věnčitých tepen, srdečních chlopní, operací aort, nápravy poruch rytmu, náhrad srdce, včetně samotných transplantací srdce. Vůbec těmi nejčastějšími druhy srdečních operací jsou tzv. by passy, čili přemostění věnčitých tepen, vytvoření náhrad a plastik srdečních chlopní, náhrady vzestupné aorty a aortálního oblouku kvůli výduti nebo natržení cévní stěny.
V Česku se operacím srdce věnuje v současné době 13 pracovišť. Největší je to v pražském IKEMU a pak v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Dalšími pracovišti jsou: 3 kardiochirugie v Praze – FNKV, VFN a FNM, kardiochirurgie v Hradci Králové, v Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě a Třinci. Jediným pracovištěm věnující se dětským srdíčkům je Oddělení dětské kardiochirurgie v Praze-Motole.

Před operací srdce

V období před operací není třeba žádné speciální přípravy, je však nutné dodržovat životosprávu, čili nekouřit, dostatečně odpočívat, spát, zdravě se stravovat, nekouřit a konzumovat dostatečné množství vitamínů. Před operací srdce je nutná návštěva zubního lékaře a nechat si opravit všechny zubní kazy, protože by se v pooperačním období mohly stát zdrojem zbytečných a nebezpečných komplikací. Před operací také dochází k úpravě medikace a je zapotřebí, abyste byli v té nejlepší psychické a fyzické kondici. Místo obav, spíše plni očekávání. Předoperační vyšetření se provádí těsně před provedením zákroku (asi 2 dny). Operace se plánuje tak, abyste případně stihli doplnit i další potřebná vyšetření. V rámci předoperační přípravy se nejenže vytváří anamnéza, ale také se provede EKG vyšetření a odeberou se krevní testy. Po přijetí do nemocnice vás čeká i rozhovor s lékařem, který vás obeznámí s plánovaným výkonem. Fyzioterapeutka vás naučí úkony, které jsou nejlepší pro přípravu vašeho organismu k operaci a po operaci. Jde hlavně o dechová cvičení, způsob vstávání z postele a ulehání. Dobrá kondice je velmi důležitá nejen pro vlastní průběh operace, ale také i pro rychlou a úspěšnou rekonvalescenci.

Po operaci srdce

Po operaci nemocný míří na jednotku intenzivní péče, kde strávíte nějaký čas (minimálně 24 hodin). Zde je operant monitorován (je hlídána srdeční frekvence, krevní tlak, teplota i saturace). Dle potřeby zde je prováděno řízené dýchání. Tekutiny se podávají nitrožilně. Do močového měchýře je ještě před operací zavedena cévka. Z rány vedou drény, které odvádí sekret. Všechny ty různé “hadičky”, které činí jisté nepohodlí a znemožňují pohyb, budou postupně odstraňovány. V této fázi zúročíte předoperační přípravu, hlavně co se týče dechového cvičení, odkašlávání, pohybu končetinami, s nimiž je zapotřebí v rámci prevence komplikací a brzkého návratu do běžného života hýbat. Jakmile to umožní váš zdravotní stav, jste přeložen na běžné lůžkové oddělení, odkud obvykle do 1 týdne zamíříte do domácí péče. Pozor, návrat domů neznamená 100% zápřah. Je to hlavně o odpočinku a polehávání. Vyhýbejte se křížení nohou a dlouhému stání. Většina operovaných se do běžného života navrací v průběhu několika týdnů.Štítky: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář