Nemoci srdce

a srdeční vady

Osmolalita krve

Osmolalita krve představuje celkové množství aktivních částic rozpuštěných ve vodě. Je dána hlavně množstvím iontů, glukózy a močoviny v kilogramu plasmy.

Proč se provádí test na osmolalitu krve?

Test na osmolalitu nepřímo měří počet částic v tekutině. Osmolalita krve se využívá k vyhodnocení rovnováhy vody v těle a je založen na faktu, že změna v počtu rozpuštěných látek vyvolává změny ve fyzikálních vlastnostech tekutiny, v nichž se nachází. Rovnováha je regulována zvýšením nebo snížením vody přicházejícího do těla (jako kontrola množství příjmu vody pitím a vyloučení vody močí a potem).

Zvýšená osmolalita

Zvýšená osmolalita znamená buď snížení vody v krvi anebo naopak zvýšení počtu částic v krvi. Když k tomu dojde, začne hypothalamus (endokrinní žláza v mozku) vylučovat ADH hormon, který vyšle signál ledvinám, aby začaly zadržovat vodu. Výsledkem pak bude koncentrovanější moč, s vyšší osmolalitou a více zředěná plasma.
Když naopak osmolalita v krvi klesne, což je způsobeno nárůstem vody v krevním řečišti, nebo snížením počtu částic, hypothalamus produkci hormonu ADH naopak potlačí. Ledviny tak začnou vylučovat větší množství zředěné moči s nižší osmolalitou, čímž sníží osmolalitu krve.

Osmolalita krve a její prvky

V krvi je důležité všímat si hlavně množství sodíku, draslíku, chloridu, kreatininu a močoviny. Všechny tyto prvky se totiž významně podílí na acidobazické rovnováze uvnitř těla. Nejdůležitějším prvkem vůbec je sodík, jenž je přijímán potravou, ukládá se anebo je vylučován močí. To proto, aby bylo tělo udrženo v optimální rovnováze.
Co se týče glukózy a močoviny, jež jsou také součástí krve, na osmolalitě se běžně podepisují pouze minimálně, ale pokud má nemocný vysokou hladinu cukru  nebo močoviny, může vzniknout problém. Glukóza je totiž osmoticky aktivní látkou a může pak vytáhnout vodu z buněk v těle, čímž se zvyšuje množství tekutiny v oběhu a následně pak i množství vytvořené zředěné moči.

Proč se vyšetřuje osmolalita krve?

Test je žádoucí tehdy, když je nemocný žíznívý, zmatená, trápí ho nevolnost, bolest hlavy, je letargický, vyskytují se u něj záchvatovité stavy nebo je v kómatu. Vyšetření je předepsáno i při podezření na nízkou hladinu sodíku v krvi, otravu krve, metanol v krvi. Osmolalita krve je sledována i tam, kde se objevují otoky, zvýšená glukóza, zlobí ledviny a pravidelně ji kontrolují i vrcholoví sportovci.

Zvýšená osmolalita =

 • dehydratace
 • žíznivka
 • hyperglykémie
 • hypernatrémie
 • poškození ledvin
 • šok
 • metanol v krvi
 • potvrzuje léčbu manitolem

Snížená osmolalita =

 • převodnění
 • hyponatrémie
 • nadměrná sekrece hormonu ADH


Štítky: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář