Nemoci srdce

a srdeční vady

Otrava krve: příznaky, léčba

Otravu krve (jinak také zvanou sepsi) způsobuje infekce krve při níž dochází k průniku mikroorganizmů nebo jejich toxinů do krevního řečiště, odkud se krví dostává do celého těla. Příčinou takovéto otravy krve může být přitom zánět umístěný kdekoliv v těle, z něhož pronikl do krve. Otrava krve je velmi vážný stav, který může nemocného ohrozit i na životě, a proto byste s návštěvou lékaře rozhodně neměli váhat. Velmi častou příčinou sepse je stomatologický zásah, kde se vyskytuje jako nežádoucí komplikace.

Na otravu krve organismus reaguje poměrně agresivní obrannou reakcí, která při rychlém nejednání může zapříčinit i smrt. Lidé rizikovost a závažnost otravy krve poměrně podceňují, faktem ale je, že u hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče představuje jednu z hlavních příčin úmrtí. Denně na toto onemocnění na celém světě umře 1500 lidí, což je vysoké číslo, které předčí i rakovinu prsu, střeva a plic.

Příčina vzniku otravy krve

Pokud tedy odečteme již zmíněnou stomatologickou komplikaci, otravu krve může vyvolat i silný zánět močových cest, zápal plic, zánět ledvin, zánět slinivky břišní, zánět pobřišnice, růže, proleženiny a cystická fibróza. Infekce přitom nemusí být pouze bakteriální, ale i virová nebo mykotická. Tento stav může vyvolat i chřipka.

Projevy otravy krve

Projevy otravy mohou být různé, obvykle se však nejprve objeví velmi vysoká horečka, následně přichází únava, schvácenost, zrychluje se mu srdeční akce i dechová frekvence, začne jej trápit třesavka, případně i otoky. Dále se objevují příznaky, které se dotýkají postiženého orgánu infekcí (kašel při pneumonii, bolesti zad při zánětu ledvin anebo ledvinné pánvičky apod.). V krvi se mění hladina bílých krvinek apod.

Vlivem tohoto stavu může dojít i k zástavě střevní peristaltiky, vznikají problémy s trávním, nevolnost a zvracení, snižuje se močení, zvedá se hladina cukru v krvi. Pokud nedojde ke včasnému a rychlému řešení otravy krve, hrozí vznik septického šoku, kdy dochází k postupnému selhávání orgánů, které vede až k následnému selhání srdce, čili smrti. Velmi rizikoví jsou lidé s oslabeným imunitním systémem, protože mohou reagovat atypicky. Měli byste rovněž vědět, že otrava krve je velmi bolestivá a i když zrovna neumřete, stále je zde poměrně vysoké riziko trvalé invalidity.

Diagnostika onemocnění

Velmi důležité pro odhalení tohoto závažného problému jsou laboratorní testy – hemokultury, krevní obraz (snížené množství krevních destiček, zvýšená hladina nebo naopak snížená hladina leukocytů, abnormality jaterních testů, renálních parametrů, zánětlivých markrů – CRP, sedimentace a hladina prokalcitonin).

Léčba otravy krve

Způsob léčby sepse se odvíjí od závažnosti stavu. Základem léčby jsou však širokospektrá antibiotika, které se nasazují podle výsledku hemokultur (3 odběry se stěry odebrané v pravidelných intervalech). Antibiotka by měla být aplikována ideálně nitrožilně. Pomoci může i plasmaferéza. V případě nutnosti je nutná umělá plicní ventilace, hemodialýza a umělá výživa. Těžké stavy jsou hospitalizovány na jednotkách intenzivní péče nebo na ARO. Nejdůležitějším úkolem pro lékaře je zabránění selhání krevního oběhu. V případě nutnosti je možno podávat i léky na podporu srdeční činnosti. Pro výsledný stav je velmi rozhodující věk pacienta a jeho předchozí zdravotní stav. Negativně se na stávajícím stavu podepisuje kouření, konzumace alkoholu, drog, nevhodná životospráva nebo chronický stres.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář