Nemoci srdce

a srdeční vady

Píchání u srdce: Jde o infarkt?

Píchne vás občas u srdce? Vyděsíte se a pídíte se po příznacích infarktu? Nemusí hned jít o toto závažné onemocnění. Proč nás u srdce píchá?

Píchání u srdce umí pěkně vyděsit nejednoho z nás. Objevit se může zčistajasna u mladších ročníků, sportovců i žen, tedy skupin, které jsou méně náchylné ke vzniku infarktu myokardu. (Naopak, k rizikovým skupinám, které častěji postihuje srdeční infarkt, patří muži starší 50 let a obézní lidé, nebo osoby trpící vysokým krevním tlakem.)

Infarkt u srdce nepíchá

Pro všechny, které píchání u srdce vyděsilo, máme dobrou zprávu – pícháním u srdce zpravidla infarkt nezačíná. Srdeční infarkt se projevuje palčivou bolestí za hrudním košem. K dalším příznakům pak patří dušnost, pacient je bledý, opocený, objevuje se nevolnost nebo zvracení.

Příčiny píchání u srdce

Pokud vyloučíme závažné onemocnění srdce, jako je právě například infarkt myokardu, jaké jsou tedy příčiny píchání u srdce? Může jich být celá řada – podívejme se alespoň na ty nejdůležitější.

Jmenovat musíme určitě stres, který dnes stojí za řadou zdravotních problémů. Dbejte proto na možnosti relaxace, naučte se odpočívat a věci si neberte příliš k srdci. K dalším důvodům píchání u srdce mohou patřit problémy s páteří s plícemi nebo dokonce se žaludkem. Píchání u srdce mohou podnítit i například žaludeční vředy nebo nafouklý žaludek, jenž podle odborníků může zhoršit i průběh anginy pectoris.

Také skřípnutý nerv může být důvodem píchání u srdce, které se objeví především při dýchání. Píchání u srdce může souviset rovněž s prodělaným zraněním – například s pohmožděnými svaly nebo zlomenými žebry. Signalizovat ale píchání u srdce může i onemocnění míšních nervů. Důležité je sledovat další příznaky a o všem se poradit se svým lékařem.Štítky: , ,

3 Komentáře

  1. Dobrý den, několik dní mě píchá u srdce a nejsem si jist, čím to může být.Je mi teprve 15 let.Je pravda, že jsem člověk, který trpí stresem.Většinou mě také je dušno a těžko z hrudním košem, tak se obávám zda o infarkt náhodou nejde? Doufám, že ne.Předem děkuji za odpověď.

  2. Dobry den,jiz nekolikrat se mi stalo ze me uplne neskutecnym zlusobem bodlo u srdce a trvalo to nekolik minut hlavne pri hlubsim nadechnuti.Muj orec zemrel ve48 letech na trombozu leve vencite tepny srdce chtel jsem se zeptat zda tyto priznaky neznamenaji neco v souvislksti s tou trombozou a zda bych si nemel nechat udelat nejake vysetreni dekuji za vasi odpoved Tomas.

  3. Dobrý den píchá mě u srdce a někdy i docela dost,můžu to mít s kouření?

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář