Nemoci srdce

a srdeční vady

Sedimentace krve a její hodnoty

Sedimentace krve patří k nejběžnějším lékařským vyšetřením. Z vyšetření se určují hodnoty, které se porovnávají se standardními hodnotami a odchylky od „normálu“ ukazují na různé typy onemocnění. Jaké hodnoty sedimentace krve jsou optimální? Co o nemoci prozradí odchylky?

Sedimentace krve (odborně sedimentace erytrocytů) zjišťuje rychlost klesání červených krvinek. Vyšetření krve se provádí v laboratoři, do které vzorek odesílá ošetřující lékař. Rychlost sedimentace se odvíjí především od velikosti erytrocytů a zrychluje se především při infekcích, zánětech nebo v těhotenství. Zvýšená hodnota sedimentace krve pak může odkazovat i k infarktu myokardu, zatímco snížená hodnota se objevuje v případě plicních nebo srdečních chorob.

Optimální hodnoty sedimentace krve

Za běžné hodnoty sedimentace krve u zdravého člověka je považováno:

  • 2–5 mm/hod u mužů
  • 3–8 mm/hod u žen

Rychlost sedimentace ovšem ovlivňuje i věk, s jehož nárůstem se sedimentace krve zrychluje. U starších žen jsou proto za normální považovány i hodnoty kolem 7 až 12 mm/hod.

Co prozradí hodnoty sedimentace krve?

Sedimentace krve je obecné vyšetření, které lékaři může napovědět, zda je v těle něco v nepořádku. Pokud v těle dochází k chorobným procesům, červené krvinky se shlukují, jsou těžší, a proto rychleji klesají ke dnu. Přesnou příčinu onemocnění ovšem lékař ze sedimentace krve nepozná.

  • Zvýšený počet červených krvinek – může naznačovat srdeční či plicní onemocnění.
  • Snížená hodnota sedimentace krve – objevuje se v případě srdečního selhání, při alergiích nebo po požití některých léků
  • Zvýšená hodnota sedimentace krve – je typická pro bakteriální infekce nebo autoimunní onemocnění (revmatické onemocnění), objevuje se také v případě rakovinového bujení, při selhání ledvin, infarktu myokardu nebo při cukrovce


Štítky: , , ,

1 Komentář

  1. Prosím Vás můžete mě sdělit e-mailem krevní obraz B-MPV: 7,3.
    A minerály S-K: 3,57 a S-CI:112,3. Moc děkuji.
    Byla bych ráda ,kdyby zde byly tabulky hodnot krve.Pak by bylo možné si upravit jídlo.Zdravím

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář