Nemoci srdce

a srdeční vady

Šelest na srdci

Šelest člověka sice nezabije, ale je špatným znamením – varováním, že se v těle odehrává něco, co by nemělo. Srdeční šelest je tedy varovným příznakem, jež doprovází srdeční onemocnění. Nejčastěji se objevuje u malých dětí, nutno však upozornit, že ani u dospělých nepředstavuje nic výjimečného.

Co je to vlastně srdeční šelest?

Šelest je zvukový fenomén, který vzniká v srdci a velkých cévách. Jde o abnormalitu, jež u zdravého člověka nemá co dělat. Nicméně šelest na srdci představuje poměrně častý jev, jenž lékař odhalí při vyšetření pacienta za užití pouhého fonendoskopu. Náhodně zjištěný šelest ještě nic nemusí znamenat, ale pokud je odhalen, měl by být hlouběji vyšetřen.

Jak vzniká šelest na srdci?

Šelest vzniká turbulencí krve anebo také vibrací tkáně a vyplňuje minimálně ¼ fáze cyklu systoly nebo diastoly.

Příčiny vzniku šelestu

Vůbec nejčastěji za srdečním šelestem stojí chlopenní vady. Šelest mohou způsobit i perikarditida (zánětlivé onemocnění osrdečníku), infekční endokarditida (velmi nebezpečné onemocnění, které probíhá uvnitř srdce), pleuritida (zánět pohrudnice), vrozené srdeční vady anebo také nádory srdce.

Pro efektivní léčbu tohoto problému je řádná diagnostika

Kromě vytvoření anamnéz a objektivního vyšetření, poslechu fonendoskopem, je vhodné pacienta poslat na EKG vyšetření a ECHO srdce. Pomoci může i rentgen hrudníku, jenž může odhalit příčinu pocházející z oblasti plic a pohrudnice.

Jak se řeší?

Chlopenní vady se sledují a významné poruchy, které doprovází i výrazné klinické obtíže se řeší chirurgicky náhradou umělé chlopně.
U perikarditid se pacient bedlivě sleduje, podávají se protizánětlivé léky a v případě nutnosti se provádí drenáž s odstraněním výpotku.
Endokarditida se řeší antibiotiky, naprostým klidem na lůžku, bedlivým sledováním životních funkcí, léky na snížení teploty, léky, jež zabraňují příznakům narušení funkce srdce.
Pleuritida se řeší antibiotiky, léky proti bolesti a teplotě.

Šelesty u dětí

Nevinné šelesty

Jedná se naštěstí o 80% zjištěných šelestů, které pediatr odhalí. Vůbec nejčastěji se jedná o tzv. Stillův šelest, který se objevuje u předškolních dětí a batolat a jde o drásavý nízkofrekvenční šelest na horním sternu a připomíná zadrnčení strun, mění se změnou polohy. Pulmonální vypuzovací šelest se vyskytuje ponejvíce u školáků a dospívajících. Slyšet je nejvíce v oblasti druhého mezižebří poblíž hrudní kosti. Šelest fyziologické periferní stenózy plícnice se objevuje u novorozenců a kojenců. Šelest je možné slyšet na několika místech, mimo jiné i na zádech. Vymizet by měl nejpozději do půl roku dítěte. Vířivý žilní šelest trápí 3 – 8-leté děti, kdy se objevuje pod pravým klíčkem. Šelest je výraznější ve stoje při záklonu hlavy, mizí vleže a v předklonu.

Závažný šelest

Šelest u dětí vážného charakteru se objevuje jako vrozená srdeční vada anebo jako následek revmatické horečky.
Neškodný srdeční šelest nevyžaduje léčbu. Není třeba ani dítě nikterak omezovat, časem se obvykle ztratí. U skryté srdeční vady anebo nemoci, která šelest způsobuje, je nutno dítě sledovat, léčit medikamenty anebo je nutné užít operativního zákroku.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář