Nemoci srdce

a srdeční vady

Srdeční akce plodu: Co prozradí?

Každá maminka se určitě těší, až jí lékař oznámí, že slyšel srdíčko miminka. Odborně se tomu říká srdeční akce plodu. Jaké srdeční ozvy má zdravé miminko mít? Co srdeční akce plodu prozradí? Jak souvisí s tzv. zamlklým potratem?

Srdíčko je jeden z prvních orgánů, který se u plodu začne vyvíjet. Srdeční akce plodu neboli ozvy plodového srdce může lékař prostřednictvím ultrazvuku rozeznat v 7. týdnu. Zpravidla je ale kontroluje kolem 9. týdne těhotenství.

Srdeční akce plodu a zamlklý potrat

Bohužel v některých případech nemívá pro těhotné ženy dobrou zprávu. Pokud je srdeční akce plodu nulová, znamená to, že se přestal vyvíjet a žena prodělala tzv. zamlklý potrat. Ten bohužel nemá žádné další příznaky. Neprojevuje se krvácením, bolestí v břiše. Ničím.

O zamlklých potratech, které lékař objeví až právě na ultrazvuku, kdy zkoumá srdeční akci plodu, se příliš nemluví ani nepíše. Nejsou známé ani přesné statistiky, protože často k potratu dojde už během menstruace.

Poslechněte si srdeční akci plodu

Buďme ale pozitivní. Na ultrazvuku jste právě slyšela srdeční akci miminka. Pokud vše půjde dobře a plod se bude zdravě vyvíjet, bude srdeční akce plodu možné slyšet uchem během 16. až 18. týdne těhotenství. Srdeční ozvy (pravidelné údery srdíčka) pak mají frekvenci 120 až 150 úderů za minutu. (Jen pro srovnání, srdce zdravého dospělého člověka má optimální klidovou frekvenci kolem 60 až 70 tepů za minutu.)

Jak se zjišťují srdeční ozvy?

Srdeční ozvy je možné pomocí ultrazvuku zjistit již během 7. týdne těhotenství a lékař tímto vyšetřením zjišťuje, zda je plod v pořádku a správně se vyvíjí. K dalším přístrojům, kterým lze zjistit srdeční akce plodu, patří stetoskop nebo elektronický přístroj Dopton, který srdeční ozvy odhalí již ve 12. týdnu.

Lékař nezjišťuje pouze přítomnost srdeční akce plodu, ale také jeho frekvenci, která může upozornit na poruchy ve vývoji srdíčka. Objevit se může například pomalý rytmus (tzv. bradykardie) nebo nepravidelná srdeční frekvence (arytmie). Pokud se objevují dvojí ozvy s rozdílnou frekvencí, může lékař těhotné ženě oznámit, že čeká dvojčátka.Štítky: , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář