Srdeční arytmie: Jaké jsou příznaky

Buší vám srdce? Zadýcháváte se? I to jsou jedny z hlavních příznaků srdeční arytmie. Proč porucha srdečního rytmu vzniká? Je životu nebezpečná? Jak se srdeční arytmie léčí?

Srdce je sval, který svými stahy zajišťuje oběh krve v těle a zajišťuje tedy i přenos kyslíku nebo živin. Stahy srdce jsou způsobeny vzruchy, jež se šíří z jedné buňky na druhou. O poruše tvorby nebo šíření vzruchů hovoříme jako o srdeční arytmii. Ta má řadu příčin.

Proč vzniká srdeční arytmie?

Srdeční arytmií trpí lidé, kteří mají poškozenou srdeční svalovinu. Kromě vrozené vady může svalovinu poškodit operace nebo prodělané trauma. Srdeční arytmie se může objevit po prodělání infarktu, kdy došlo nedostatečnému okysličení srdce.

Ke vzniku srdeční arytmie přispívá také nezdravý životní styl, který podněcuje rozvoj aterosklerózy (kornatění cév), která zpravidla vede k infarktu. Jako prevence srdeční arytmie a další onemocnění srdce je proto vhodné dbát na racionální složení jídelníčku, vyhýbat se kouření a dostatečně se hýbat.

Příznaky srdeční arytmie

Srdeční arytmie není jen jedna – lékaři jich rozlišují hned několik (například bradyarytmie nebo tachyarytmie), které se liší svými příznaky. K hlavním příznakům srdečních arytmií patří

• bušení srdce
  • dušnost
  • tlak na hrudi
  • pálivá bolest na hrudi
  • závratě
  • točení hlavy
  • krátkodobé ztráty vědomí

Možnosti léčby srdeční arytmie

Běžná srdeční činnost u zdravého člověka je pravidelná a vyznačuje se klidovou frekvencí 50 až 90 úderů za minutu. Srdeční arytmie je charakteristická zpomalenou nebo zrychlenou frekvencí a nepravidelným rytmem.

Lékař vám v případě podezření na srdeční arytmii provede jednoduché vyšetření prostřednictvím EKG. Srdeční arytmie může být léčena buď medikamenty (antiarytmika), kardiostimulátorem nebo ablací (odstranění místa, které způsobuje arytmii).

1 Komentář

1. Dobrý den. Jsem po operaci dvojitého baypasu ,v r.2004.Krátce nato mi byly vloženy steny,ale potíže jsou stále.Před dvěma roky mi vyhrožoval ,soused -kosovský Albánec pistolí,Bezdůvodně.Stala jsem se nechtíc před léty svědkem ,jak bylo v TV oznámeno ,zločinu.Opakovaně je odveden komandem,ale po 6-9 měsících propuštěn.Přestěhování nic nevyřeší.Nepracuje a nemohu postát ani u hrobu své matky.Příjede tam a vyhrožuje.Dle pravidel?Policeje ho chráni a pomáhá.Od doby napadení mne budí zástava nebo bušení srdce.Jsem propocená a bolesti na hrudi nemohu se ani pohnout.Byla jsem odeslána do Třinecké nemocnice -Podlesí.Pan MUDr.Radek Neuwirth se jen usmíval,nebudu uvádět poznámky.Jsem po operaci zlučníku,revize dutiny bříšní a léčím se léta se slinivkou bříšní a žaludečními vředy.jsem DIA na dietě ,vše si hlídam abych si nepohoršila zdravotní stav a zmírnila potíže.Byly mi předepsány léky na aritmiji:Dronedaron-Multag 400mg-1-0-1.Na dotaz zda je budu snášet a nebudou potíže se doktor jen usmál a odpověděl:nevím,neznám je ,teprve se testuji.Více mi odmítl sdělit ,ale do zprávy napsal. Pacient byl informován o svém zdravotním stavu,porozuměl a souhlasí a nemá další otázky.
    17.12.jsem pozvána na kontrolu a stav se nezlepšíl.Co následovalo po použití medikamentů nelze popsat.Lékařka,která mne odeslala na aritmologii se jen divila lékům,doporučeným lékařem,jak jsem je mohla snášet .Nekomentovala jsem to,nemělo to smysl rozebírat.Jsem ročník 1942,celý život jsem pracovala a když se naskytnou zdravotní potíže jsem jen zesměšňována,Jsou mi předepisované léky,které nesnáším a měl by to lékař vědět.Tak vyhazuji peníze a jsem nucena se léčit alternativní medicínou.Na každe zprávě je připomínka :pacient——.Ale jen malou informaci mi odmítne zdělit.Nejsem pacientka která běhá od ordinace k ordinaci.Většinu menších zdravotních potíži si léčím sama.Jen se ptám:kdy bude s důchodci u lékařů zacházeno slušně.???Několik let jsem se léčila se srdcem v IKEM,ale pan MUDr.odcestoval .Jiný mi vytkl že se mám léčit v místě bydliště.Internista v IKEMU byl klidný,vše vysvětlil ,poradil ,navrhnul léčbu a to měl několik titulu.Vždy milý,usměvavý,dovedl vysvětlit a poradit.,Cestu do Prahy jsem zvládla,věděla jsem že se mi poskytne pomoc a radu. Nemohu se více rozepisovat,mohla bych si tím uškodit a chováni některých lékařů by bylo arogantnější,.Nikdy jsem nekouřila ani nepila alkohol.Pracovala jsem 20 let v chemické čistírně a tam začaly zdravotní potíže. Každý lékař má záznamy o mých nemocech a take by měl vědět,které léky nebudu snášet.Bude-li možné mi poradit ,předem děkuji. Přeji hezké svátky a spokojenost v novém roce 2014. S pozdravem Traude