Nemoci srdce

a srdeční vady

Srdeční neuróza

Srdeční neuróza je chorobou současné doby. Inu, dnes se neurotik říká každému druhému. Avšak pouze minimálně lidé ví, co tento pojem vlastně ve skutečnosti ukrývá. Srdeční neurózou bývají nejvíce postiženi lidé mezi 20 a 40 rokem.

Projevy srdeční neurózy

Srdeční neuróza je vnímána subjektivně jako bušení srdce, příliš rychlý nebo pomalý srdeční pulz, nic neobvyklého není ani pocit přeskakování srdce nebo jiných nepravidelností srdečního rytmu, při kterých se neprokáže poškození srdce ani jiné onemocnění. Součástí projevů neurózy mohou být i jiné obtíže, jako návaly horka, pocení, slabost, nevýkonnost a nespavost. Nic neobvyklého není ani kolísání tlaku, závratě, dýchací potíže, neklid a úzkost. Typické pro srdeční neurózu je ranní únava, nespavost, špatná paměť, bolest za hrudní kostí. Opomenout nesmíme na ztrátu chuti, sklon k nadváze, špatná tolerance chladu, bolest nohou, nevolnost, bolest břicha, bledost kůže, otoky pod očima, časté močení, nadměrné slinění, zácpa i alergické reakce.

Co stojí za neurózou?

Neuróza nejčastěji vzniká jako následek egocentrismu, čili sebestřednosti. Trápí také lidi, kteří trpí nedostatkem orientace v životě, ty, co si doposud nevybudovali dostatečný střed své vlastní existence, mají přehnané ego a neutuchající strach o svou existenci, porucha sebehodnocení je také velmi častým viníkem tohoto spíše psychiatrického onemocnění. S touto nemocí se mnohdy potýkají i ti, kteří se vidí zkresleně, nemají k sobě objektivní hodnocení, jejich ego není přemrštěné, ale paradoxně se cítí nějací prázdní, neucelení, nehotoví, nestabilní a trápí je deprese. Nicméně se může jednat i o pouhý následek stresu, mohou ji vyvolat i hormonální výkyvy v pubertě, těhotenství nebo v klimaktériu. Neurózu může vyvolati změna klimatu, případně i na první pohled banální změna času. Významný vliv na ni má i fyzické, psychické i emocionální vyčerpání. Někdy neurózu můžou vyvolat neurologické choroby, endokrinní onemocnění a podobně.
Psychický stav se pak následně přenese se do somatických projevů rozličného barvitého charakteru.

Kdy navštívit lékaře?

  • Vždy, když vás trápí silný výskyt příznaků, které vám narušují váš běžný život.
  • Tehdy, jestli pociťujete neustálé vnitřní napětí.
  • V momentě, kdy srdeční neurózu doprovází i ztráta vědomí.
  • V případě, že se váš stav neustále zhoršuje a vy se cítíte hůř a hůř.

Léčba srdeční neurózy

Pacienta je zapotřebí uklidnit a ujistit, že není vážně nemocen a jeho nepříjemné potíže jej na životě rozhodně neohrozí. Vhodnou metodou léčby je psychoterapie. Metody užité psychiatrem však mohou být různé. Odborník tu pravou vybere podle stávajícího stavu a potřeb.Štítky: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář