Nemoci srdce

a srdeční vady

Srdeční slabost

Pod srdeční slabostí ve skutečnosti odborníci vidí srdeční selhání. Jde o stav, kdy je vaše srdce příliš slabé na to, aby bylo schopné pumpovat krev do vašeho těla stejně jako dřív. Při takovém to postižení srdce není schopno problém samo vyřešit.

K tomuto stavu obvykle dochází tehdy, když je vaše srdce příliš slabé nebo je srdeční sval příliš tuhý, aby byl schopný správné činnosti. Rozhodně to nemusí vždy znamenat absolutní zástavu. Jde spíše o to, že v této fázi potřebuje podporu zvenčí, kupříkladu ve formě léčiv, jenž mu jeho práci usnadní anebo pomohou zvládnout. Obvykle se nejedná o akutní stav, ale chronickou srdeční slabost.

Příznaky srdeční slabosti:

Dušnost, nadměrná únava a otok nohou. Dušnost se obvykle zhoršuje s fyzickým výkonem vleže a v noci (v průběhu spánku). Stav doprovází i zrychlený tep, který je špatně hmatný, změny krevního tlaku, objevuje se pocit tlaku na hrudi, vyvolává stres a zhoršuje přirozenou látkovou výměnu.

Příznaky levostranného selhání

K běžným příznakům  pak patří zrychlené dýchání, praskání v plících, hromadění tekutiny v plících, cyanóza, zrychlený srdeční rytmus, srdeční šelesty, dušnost, závratě, paroxysmální noční dušnost, snadná unavitelnost, chladné končetiny, srdeční astma i zmatenost.

Pravostranné selhání se projevuje:

Ascitem na břichu, otoky na perifériích, zvětšení jater, zvýšený krční tlak, časté noční močení, žloutenka a problémy s krevní srážlivosti.

Příčina vzniku:

Věk výskytu se neustále snižuje. Nejvíce se objevuje v období okolo 65 let, ale výjimkou nejsou ani třicátníci. Rok, co rok na tento stav na celém světě umírá velké procento lidí. Jde o civilizační chorobu, s níž doslova bojuje celá planeta. Za stav nejčastěji může ischemická choroba srdeční, a to včetně jejích komplikací – infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, fibrilace síní vady srdečních chlopní a kardiomyopatie. Na vzniku se negativně podílí i cukrovka, obezita, potíže s ledvinami, játry, chudokrevnost, onemocnění štítné žlázy a jiné diagnózy.

Dva základní typy srdeční slabosti – selhání

Srdeční slabost vzniklá z důsledku selhání dysfunkce levé komory a selhání s normální ejekční frakce komory, což je stav se systolickým městnavým selháním srdce, kdy srdce má nedostatečný srdeční výdej. Závažnost se třídí podle toho, jak se tato schopnost srdce pracovat sníží. Nutno říct, že ještě donedávna si odborníci všímali spíše srdeční slabosti pocházející z pravé komory, v posledních letech však bylo odhaleno, že bagatelizovaná levostranná dysfunkce je v mnoha případech ještě závažnější než ta pravá.

Diagnostika

Základním kamenem pro odhalení srdeční slabosti je echokardiografie, EKG, krevní testy, RTG srdce a plic.

Léčba srdeční slabosti

Léčba se řídí závažností a příčinou, která stav vyvolala. Tam, kde srdeční slabost už sklouzla do chronického stavu jsou obzvláště důležitá režimová opatření, či přestat kouřit, zbavit se nadváhy, dietní režim (s omezením soli, tuku a více zeleniny) a dostatečná fyzická aktivita. Důležitou součástí léčby je dostatek odpočinku, spánku a zvládat stresové situace. Pomoci může i správná farmakoterapie. U dysfunkce levé komory to jsou beta-blokátory a ACE inhibitory. Při těžké srdeční slabosti pak lékaři předepisují antagonisté aldosteronu, diuretika. V další fázi může pomoci kardiostimulátor nebo implantovaný srdeční defibrilátor. Pomoci může i ventrikulární zařízení. V poslední fázi tu pak je transplantace srdce.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář