Nemoci srdce

a srdeční vady

Srdeční tep: Máte ho v pořádku?

Srdeční tep nám může mnohé prozradit o zdraví našeho srdce. Víte, jaký srdeční tep je pro vás optimální? Co naznačují poruchy srdečního tepu? Jak si ho správně změřit?

Srdce je životně důležitým orgánem. Srdeční svalovina prostřednictvím pravidelných stahů „pohání“ krev v těle a tím zajišťuje látkovou výměnu v těle. Bez pravidelných srdečních úderů by náš organismus nemohl fungovat.

Optimální srdeční tep

Zda srdce pracuje správně a srdeční svalovina není postižena například srdeční arytmií (porucha frekvence tepu), nám může naznačit srdeční tep. Optimální tepová frekvence je u zdravého člověka v klidu mezi 50 až 90 tepy za minutu. Vhodná tepová frekvence je pro většinu lidí mezi 60 až 70 tepy za minutu. Výzkumy ukazují, že tepová frekvence vyšší než 83 tepů za minutu může přispívat ke vzniku srdečního onemocnění (např. infarktů).

Jak si změřit srdeční tep

Měření srdečního tepu není složité. Tep se měří zpravidla na spodní straně zápěstí tak, že přiložíte na zápěstí ukazováček a prsteníček. Ucítíte pravidelný tep. Měřit byste si ho měli v klidu, nejlépe ráno, když se probudíte. Srdeční tep nemusíte měřit celou minutu. Stačí měřit po dobu 10 vteřin a pak vynásobit šesti nebo po dobu 30 vteřin a vynásobit dvěma.

Zpomalený a zrychlený srdeční tep

Pokud měřením tepu zjistíte, že vaše srdce pracuje rychleji nebo pomaleji, nepanikařte. Zrychlený srdeční tep může být způsobený rozrušením nebo předchozí fyzickou námahou. Měření zkuste opakovat a v případě, že máte podezření např. na srdeční arytmii (mj. se projevuje i bušením srdce nebo dušností), vyhledejte lékaře, který vám provede měření EKG.

  • Zpomalená srdeční činnost – jde o tepovou frekvenci nižší než 60 tepů za minutu. Důvodem může být postižení centrální nervové soustavy, poruchy převodního srdečního sytému, snížená funkce štítné žlázy nebo otrava léky.
  • Zrychlená srdeční činnost – hovoříme o ní při 100 tepech za minutu. Zrychlený srdeční tep může ukazovat na onemocnění plic, anémii, náhlé příhody břišní nebo na zvýšenou činnost štítné žlázy.


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář