Nemoci srdce

a srdeční vady

Transplantace srdce: Jak probíhá?

Transplantace srdce je náročný chirurgický zákrok, který může zachránit a zlepšit život pacientovi s těžkými srdečními chorobami nebo vadami. Jak transplantace srdce probíhá? Jaké komplikace mohou nastat?

Transplantace srdce, pro kterou se používá zkratka HTX nebo TXS, je určena pro pacienty, jejichž srdce dlouhodobě vypovídá službu a není možné je léčit jiným způsobem. Dárcem srdce je člověk, který zemřel za určitých okolností, jež transplantaci srdce umožňují. Byl prohlášen za mrtvého kvůli neaktivitě mozku, ale jeho srdce je stále aktivní.

Průběh transplantace srdce

První srdce bylo v České republice transplantováno v roce 1984 v pražském IKEM. V současné době není transplantace srdce ojedinělým zákrokem. ČR má vypracovaný systém dárcovství orgánů, který zajišťuje Koordinační centrum pro transplantaci orgánů. Samotnou transplantaci srdce pak zajišťují dvě odborná pracoviště – pražský IKEM a brněnský CKTCH.

Pacient, u kterého bylo rozhodnuto o transplantaci srdce, je zařazen na tzv. listinu čekatelů a čeká na vhodného dárce. Pokud se vhodný dárce srdce objeví, odebere chirurg dárcovské srdce, které vyšetří a jež se při převozu k transplantaci uchovává ve speciálním roztoku. Vše samozřejmě probíhá rychle, koordinovaně a přesně.

Během operace je funkce pacientova srdce nahrazena přístroji. Celé srdce je z těla pacienta vyjmuto mimo srdečních sítí a zadních stěn srdce. U dárcovského srdce jsou otevřeny zadní stěny síní a orgán je přišit do těla pacienta. Klíčové je samozřejmě napojení cév, které zajišťují oběh krve ze srdce do plic. Celá transplantace srdce trvá několik hodin.

Rizika transplantace srdce

Transplantace srdce je náročným chirurgickým zákrokem. Při každé transplantaci orgánu existuje riziko jeho odmítnutí (tzv. rejekce), kromě toho vždy hrozí i možnost infekce nebo vzniku krevní sraženiny (trombózy).Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář