Nemoci srdce

a srdeční vady

Trombóza dolních končetin: Jaké má projevy

Trombóza neboli krevní sraženina vzniká nejčastěji právě v dolních končetinách. Riziko jejího vzniku se zvyšuje, pokud žijeme nezdravě – kouříme, stresujeme se, máme nedostatek pohybu. U žen hraje roli i hormonální antikoncepce. Víte, jaké má trombóza dolních končetin projevy?

Při vzniku trombózy rozhoduje čas. Pokud si krevní sraženiny nebudete všímat, uvolní se a vystavujete se plicní embolii, která může skončit smrtí. Naučte se proto znát projevy trombózy dolních končetin.

Projevy trombózy dolních končetin

K hlavním projevům trombózy patří oteklá a zarudlá dolní končetina. K dalším příznakům trombózy patří i bolest v postižené končetině, ale objevují se i trombózy bezbolestivé. Hlavním varovným signálem proto zůstává nateklá a zarudlá noha, která by vás měla přivést k lékaři.

Proč trombóza vzniká?

Důvodem vzniku trombózy dolní končetiny je především vyšší srážlivost krve. Jedním z faktorů, které podporují vznik trombózy, patří ateroskleróza (ucpávání cév). V cévách se ukládají částečky lipidů (tuků) a dalších nečistot a v postiženém místě existuje zvýšené riziko vzniku krevní sraženiny.

K dalším rizikovým faktorům trombózy dolní končetiny patří sedavé zaměstnání spojené s nedostatkem pohybu, hormonální antikoncepce nebo kouření. Před vznikem trombózy vás budou lékaři varovat i v případě operace nebo po prodělaném úrazu.

Jak trombóze dolních končetin předcházet?

Jestliže spadáte do rizikové skupiny, sledujte projevy trombózy v dolních končetinách a při sebemenších pochybnostech navštivte lékaře. Dbejte na zdravý životní styl. Dlouhé sezení prokládejte procházkou (to platí i pro několikahodinové cestování v letadle!), zapomeňte na cigarety a vyhýbejte se tučným jídlům. Dbejte rovněž na konzumaci dostatečného množství tekutin, nejlépe samozřejmě čisté vody.Štítky: , , ,

3 Komentáře

  1. Dobry den.Jiz 4 roky me trapi bolest nohou od kotniku nahoru.Otekaji mi a mam je cele cervene.Ukazala jsem toto sve lekarce obvodni at me posle na vysetreni a ona mi rekla,ze neni treba.Chtela bych podotknout,ze se lecim jiz 4 roky na vysoky tlak,ktery uz mam dobry,taky na nefunkcni stitnou zlazu pri ktere jsem pribrala 35kg a jsem 3tydny po operaci vydute na hlavni tepne v mozku.Nelibi se mi muj stav a myslim si jako laik,ze i kdyz od dubna tohoto roku beru leky na redeni krve,ze se mi ucpavaji cevy v nohou.Trpim jak chodim i v klidu.Nejde ani spat.Nevim kde uz obe nohy dat od bolesti.Dekuji za radu.Ivana

  2. Ani mi nemluvte ja kazdou noc obvazuji nohy obvazy namocene studene vode a neporadi nikdo

  3. Bez dalšího zvažování bych na vašem místě změnila lékaře!

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář