Vysoký krevní tlak: Poznejte příznaky

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je závažné kardiovaskulární onemocnění, které je třeba léčit. Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku? Které hodnoty jsou pro vysoký krevní tlak typické? Jak ho snížit a ulevit tak svému srdci?

Vysoký krevní tlak patří k civilizačním chorobám a souvisí s nezdravým životním stylem. Hypertenze představuje zátěž pro naši kardiovaskulární soustavu a podílí se na rozvoji ischemické choroby srdeční, k jejímž příznakům patří mj. bolesti na hrudníku, bušení srdce a dušnost a které může vyústit v srdeční infarkt.

Příznaky vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak není choroba, která by se projevovala výraznými příznaky. Proto se často rozvíjí nepozorovaně a to, že pacient trpí hypertenzí, odhalí až měření tlaku u lékaře, které mimochodem patří k základnímu preventivnímu vyšetření.

Příznaky vysokého krevního tlaku jsou neurčité a je možné je snadno zaměnit s jinou nemocí. Hypertenze se projevuje například

• bolestí hlavy
  • únavou
  • poruchami spánku

Zejména v prvním stádiu onemocnění vysokým krevním tlakem se pacient nesetkává s žádnými obtížemi. V pokročilejší fázi hypertenze se může objevit ateroskleróza (ucpávání cév) a lékař pozoruje i změny na očním pozadí. Opět však nejde o příznaky, které by byly na první pohled viditelné a pacient je mohl pozorovat.

Projevy hypertenze v pokročilém stádiu

Neléčený vysoký krevní tlak přináší další zdravotní komplikace, které již mají viditelné příznaky. Značně přispívá k rozvoji ischemické choroby srdeční, k jejímž hlavním příznakům patří dušnost, bušení srdce nebo bolesti u srdce. Vysoký krevní tlak vede v tomto stádiu i k poškození očních cév či ledvin (může vést až k ledvinovému selhání).

Kdy je krevní tlak vysoký?

O vysokém krevním tlaku hovoříme v případě hodnot nad 140/90 mmHg (u diabetiků již při 130/90 mmHg). Zdravý dospělý člověk by měl mít krevní tlak kolem 120/80 mmHg