Nemoci srdce

a srdeční vady

Zánět srdečního svalu

Zánět srdeční svaloviny známe také i myokarditidu. Tuto chorobu ponejvíce způsobují virová onemocnění. Pokud k tomuto zánětu dojde, je tento člověk v ohrožení života.

Každý rok se s diagnozou zánět srdeční svaloviny objeví 2-5 případů na 100 000 obyvatel. Každý rok na tuto nemoc také zemře 20 – 30% nemocných.

Zánět srdeční svaloviny se charakterizuje zánětlivou infiltrací uvnitř svaloviny s nekrózou, zánětlivými změnami a změnami cévních struktur v myokardu. Velmi často zánět svaloviny postihuje i perikard. Zánět v srdeční svalovině obvykle vzniká množením virů (bakterií nebo plísní), což vyvolá přirozenou obrannou reakci, čímž v dané oblasti vzniká zánět, jehož následkem srdeční tkáň odumírá. Rozsah odumřelé tkáně záleží od poměru nakažení viry. Zneprovozněná poškozená tkáň výrazně zpomaluje a narušuje normální funkci srdce.

Příčiny vzniku

Záněty srdeční svaloviny vznikají sice ponejvíce jako následek virových infekcí, ale ve skutečnosti ty příčiny mohou být i bakteriální a zhola neinfekční. Srdce velmi rádo napadají nejen viry chřipky, ale také i ze skupiny Coxsackie, zarděnek, Epstein-Barrové, echoviry, polio viry, adenoviry, spalničky, viry planých neštovic a dalších. Rizikové jsou i borelie, plísně a paraziti. Zánětem srdeční svaloviny jsou bohužel často ohroženi lidé s autoimunitními chorobami, a to obzvláště ti, jež trápí lupus erythematosus anebo také revmatická horečka. Ta vzniká jako neblahý následek streptokokové angíny. Za vnik zánětu v některých případech mohou i určité léky, které svalovinu poškodí (cytostatika). Bohužel nic neobvyklého nejsou ani kombinované vyvolávací faktory.

Příznaky zánětu srdečního svalu

Stav s tímto onemocněním je vážný sám o sobě, ale nutno říct, že bohužel poměrně nespecifické příznaky tomu příliš nepřidávají. Jsou totiž tak různé, že je proto velmi těžké odhalit přesnou diagnózu, což nemocného vysloveně ohrožuje na životě. Zánět srdeční svaloviny je totiž zapotřebí ihned řešit.
Nemoc se často projevuje jako obyčejné nachlazení nebo chřipka, kdy je nemocný akorát víc unavený, trpí celkovou slabostí, má teplotu, může zvracet, mít průjem,  bolí ho hlava, klouby a svaly. Jednou z mála velmi charakteristických příznaků je silná bolest na hrudi. Tato bolest je bodavá a doprovází ji chvilkové tlaky a bušení srdce. Ve fázi, když už je porušena čerpací funkce srdce, tak se objevuje dušnost a otoky na kotnících. U ležících nemocných se otoky objevují v bederní a křížové oblast. U choroby se také objevuje i arytmie, zrychlený pulz a extrasystoly.

Diagnostika

Základem odhalení této zákeřné a záludné choroby je fyzikální vyšetření a anamnéza, EKG, laboratorní testy – krevní testy, echo srdce, magnetická rezonance a biopsie svaloviny.

Kdo je zánětem srdeční svaloviny ohrožen

Ohroženi (sklon k ní mají) lidé s vrozenými i se získaným srdečními vadami, lidé po infekční nebo revmatické endokarditidě, lidé s kardiomyopatií, lidé po operacích srdce a velkých cév a ti, kteří mají nějakým způsobem zničené chlopně.

Léčba zánětu srdeční svaloviny

Základem je klid na lůžku a dietní opatření, včetně zákazu kouření a alkoholu.
Léčí se příznaky a podporuje se srdeční činnost. Lékař podává diuretika, léčí poruchy rytmu, aplikuje ACE inhibitory, dále pak dopamin nebo dobutamin, digoxin, kortikoidy (ne v akutní fázi) a na počátku virových zánětů je možno užít ještě ribavirin a interferon. Někdy je možné užít i imunosupresi (ne v akutní fázi). I když jde o virovou infekci, určitě nasazení antibiotik není liché. Pokud srdce nedokáže samo pracovat tak, jak má, je možno užít dočasné kardiostimulace.

Komplikace zánětu srdeční svaloviny

Vůbec nejhorší komplikací je náhlá zástava, která nastává až u 15% případů. Další komplikací je akutní srdeční selhání, vznik maligních arytmií, které mohou vést až k smrti, embolizace, vytvoření výpotku, vznik zánětu perikardu, kardiomyopatie a podobně. Všechny tyto stavy jsou velmi vážné a život ohrožující.

Zánět srdeční svaloviny je velmi vážný stav, jenž rozhodně není záhodno podceňovat, protože to také nemusíte přežít. Vyléčení tohoto chorobného stavu může být pro někoho zcela bez následků a u jiného na srdci zanechá těžké trvalé následky. U tohoto onemocnění je bohužel velmi obtížné předpovědět prognózu.Štítky: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář