Nemoci srdce

a srdeční vady

Zánět žil: příznaky, léčba

Zánět žil je velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, které není vůbec ojedinělé. Dochází k němu tehdy, když dojde ke zpomalení krevního oběhu v žilách, u přímého poškození žilní stěny nebo se tomu stane v případě, jestliže se krev začne z nějakého důvodu v žilách srážet.

Zánět žil se mohou objevit de facto kdekoliv, ale pravdou je, že se vůbec nejčastěji vyskytují na dolních končetinách, kde se týkají jak povrchových, tak i hlubokých struktur. Zánětu povrchových žil se říká tromboflebitida a zánětu hlubokých žil trombóza. Hluboké žíly zde odvádí mnohem větší objem krve a s povrchovým systémem je propojen spojovacími žílami. Žíly dolních končetin jsou navíc opatřeny chlopněmi, které umožňují tok žilní krve vzhůru. Jednosměrnými chlopněmi jsou vybaveny i spojovací žíly, což umožňuje průtok krve z jednoho systému do druhého – z povrchového do hlubokého a ne naopak. Toku krve kromě chlopní napomáhají i pohyby svalů končetin.

Na horních končetinách se záněty žil objevují ponejvíce jako komplikace po aplikaci nitrožilních injekcí. Další lokalitou zánětu jsou pak strany hrudníku a břicha (ale to je doopravdy vzácné). Zánět žil postihuje v současnosti 2% obyvatel v rozvinutých zemích. Na její následky pak zemře 10 – 15%. Nemoc se ponejvíce objevuje mezi 20 – 40 rokem života.

Příčiny vzniku zánětu žil

Příčin vzniku je bezpočet. Jeho vznik může ovlivnit chronická žilní insuficience a její komplikace, žilní varixy, hormonální změny, antikoncepce, dlouhodobá nepohyblivost, kouření, zranění atd.

Projevy zánětu žil

Zánět žil se projevuje typickým zarudlým pruhem na noze a dobře hmatatelnou žílou na noze. Tato žíla je obvykle mnohem tužší a okolí je mnohem teplejší. Žíla bolí jak na dotek, tak i sama o sobě. Zánět také doprovází i mírný otok v okolí. U zánětu velkých žil je zde i nebezpečí embolií.

Diagnostika

Zánět žil se odhalí ultrazvukem, krevními testy D-dimery, pletysmografií anebo flebografií (rtg. vyšetření s kontrastní látkou).

Léčba zánětu žil

Základem léčby zánětu jsou bandáže končetiny a podávání léků proti srážlivosti krve. V případě výskytu horeček mohou být naordinována také antibiotika. Nohy mohou být rovněž mazány heparinovými mastmi. Proti otoku se bojuje i studenými obklady. Důležitou součástí léčby je i rehabilitace, podpora pohybu končetin, polohování apod.

Rizikové faktory

Rizikovými faktory pro vznik zánětu žil je kouření, chirurgické výkony, úrazy, nádory, antikoncepce, těhotenství, mrtvice, srdeční selhání, pooperační infekce. Největší riziko vzniku hlubokého zánětu žila je věk mezi 50 – 60 lety.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář