Nemoci srdce

a srdeční vady

Žilní trombóza: Rizika a prevence

Zarudlá a oteklá končetina, kterou doprovází bolest – to jsou nečastější příznaky žilní trombózy, které by vás měli zavést k lékaři. Neléčená trombóza může skončit plicní embolií a smrtí. Jak se žilní trombóze vyhýbat? Za jakých okolností vám hrozí?

Žilní trombóza neboli krevní sraženina se stává životu nebezpečná, pokud se utrhne a společně s krví se dostane do plic. Prvotním projevům žilní trombózy, které jsme popsali v úvodu, bychom měli věnovat zvýšenou pozornost.

Když nejde o žilní trombózu

Kromě žilní trombózy se můžeme setkat také s povrchovým zánětem žíly, ve které může vzniknout trombóza. Nejde o tak rizikové onemocnění jako v případě žilní trombózy. Léčba povrchového zánětu žíly je zdlouhavá, ale není životu nebezpečná.

Žilní trombóza a rizikové faktory

Ke vzniku žilní trombózy mají větší předpoklady lidé se zvýšenou srážlivostí krve. Pozor by si také měli dát osoby trpící aterosklerózou (ucpáváním žil), od níž je v podstatě jen krůček ke vzniku trombózy.

K dalším rizikovým faktorům žilní trombózy patří obezita, kouření, sedavé zaměstnání, operace, poranění. O vzniku žilní trombózy se hovoří i v souvislosti s dlouhými lety (8 a více hodin) – je proto vhodné čas od času vstát a v letadle se protáhnout.

Prevence a léčba žilní trombózy

V případě, že lékař diagnostikuje žilní trombózu, podá pacientovi žilně látky, které snižují srážlivost krve (například heparin). K léčbě žilní trombózy patří i vyvýšená poloha postižené končetiny, studené obklady nebo sprchování končetiny studenou vodou a stahující obvazy.

Zejména v souvislosti aterosklerózy a riziku žilní trombózy je vhodné dbát na zdravý životní styl, který rozvoj aterosklerózy omezuje. Lidé se zvýšeným rizikem vzniku žilní trombózy by se měli vyhýbat kouření, měli by dbát na pravidelný pohyb a ženy by měly přestat užívat hormonální antikoncepci.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář