Nemoci srdce

a srdeční vady

Zvětšené srdce

Zvětšení srdce je známé také jako kardiomegalie. Jde o rozšíření srdce nad jeho normu. Dojít k tomu může z celé řady důvodů. Zvětšení srdce není samostatnou chorobou, ale pouhým příznakem srdečního onemocnění.

Jak zjistím, že mám zvětšené srdce?

Buď se na to přijde zcela náhodně, nebo v rámci řešení zdravotního problému, jež se srdce a plic dotýká.

Příčiny vzniku zvětšeného srdce

Zvětšené srdce naštěstí nemusí být vždy stálým problémem, ale může se objevit jako dočasný následek velkého stresu (těhotenství) anebo i jako dočasný důsledek určitého neblahého zdravotního stavu (oslabení srdečního stavu, onemocnění koronárních tepen, onemocnění srdečních chlopní anebo také i poruchy srdečního rytmu). Tyto stavy jsou naštěstí léčitelné, pomoci mohou jak léky, tak i chirurgické zákroky. Po odstranění vyvolávající příčiny pak postupně odezní. Jsou však i příčiny, které zvětšení srdce způsobí natrvalo a také stavy, které vyžadují celoživotní léčbu.

Co se děje, když je srdce zvětšeno?

Když je srdce zvětšeno, nemusí krev pumpovat efektivně, což má za následek městnavého srdečního selhání.

Proč dochází ke zvětšení srdce?

Srdce se zvětší následkem poškození srdečního svalu, a to až do bodu, kdy mu to  srdeční svalovina dovolí. Tímto procesem však není schopno srdce fungovat normálně – není schopno efektivně pumpovat krev. S jeho postupným rozšířením čerpací funkce srdce postupně klesá.

Příčiny zvětšeného srdce

Za zvětšeným srdcem se může skrývat i extrémní fyzická námaha. Jedná se především o nadměrné sportování, jehož důsledkem pak vzniká tzv. sportovní srdce. Dalšími příčinami jsou vady srdečních chlopní, vysoký krevní tlak, perikardiální výpotek, nadměrné množství železa v těle, arteriální hypertenze, ischemická choroba srdeční, kardiomyopatie, těžká chudokrevnost, zvýšená funkce štítné žlázy, záškrt, amyloidóza nebo akromegalie. Zvětšení srdce mohou zapříčinit i virové infekce srdce, užívání alkoholu nebo kokainu, HIV, selhání ledvin atd. Některá zvětšená srdce jsou podmíněna geneticky a setkat se bohužel můžete i s takovýmito vrozenými vadami.

Příznaky

U někoho zbytnělé srdce nezpůsobuje dlouho žádné potíže, jiní si stěžují na dušnost, nepravidelný rytmus a otoky nohou. Dalšími příznaky jsou zvýšený obvod přes břicho, přibývání na váze, únava a bušení srdce. U zvětšeného srdce je bohužel záludné to, že si lidé těchto příznaků nepovšimnou, nemají je, a pokud jim není z nějakých důvodů proveden rentgenový snímek srdce a plic, bývá tento stav velmi často odhalen až tehdy, když dochází k jeho selhání.

Diagnostika této problematiky

Vedle rtg. snímku srdce a plic má v diagnostice zásadní slovo echo srdce. Lékař si při vyšetření všímá velikosti srdce, tloušťky svalů a jaká je jeho funkce. Pomoci může i srdeční katetrizace, krevní zkouška, CT i magnetická rezonance.

Rizikové faktory pro jeho vznik

Vysoký krevní tlak, zvětšené srdce v rodině, ischemická choroba srdeční, vrozené srdeční vady, onemocnění chlopní a infarkt.

Komplikace onemocnění

Zvětšené srdce je velkým rizikem dalších komplikací jakými jsou krevní sraženiny, srdeční selhání, srdeční šelest, srdeční zástava a náhlá smrt.

Léčba zvětšeného srdce

Základem efektivní léčby je samozřejmě odstranění příčiny. V rámci léčby pak může lékař předepsat diuretika, ACE-inhbitory, beta-blokátory, angiotensiny, digoxin, anticoagulancia, antiarytmika. Pomoci může i kardiostimulátor nebo tzv. ICD zařízení, které nepřetržitě sleduje srdeční pulz a dodává elektrické impulzy ve chvíli, kdy srdce zrychluje a pulz se stává nenormální. Zvětšené srdce může řešit také by pass nebo transplantace srdce.

Režimová opatření

V rámci léčby jsou důležitá i léčebná opatření, jako snížení váhy, pečlivé monitorování krevního tlaku, dostatečné kvalitní spaní (alespoň 8 hodin denně), omezení soli ve stravě, pokud máte cukrovku je zapotřebí ji mít pod kontrolou, udržujte fyzický pohyb, takový, jaký vám povolí lékař, zbavte se kouření, drog, alkoholu a kofeinu.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář